www.zwierzaki.edu.pl > O nas > Więcej o nas

O NAS

Od kwietnia 2007 roku świetnie bawię się z dziećmi w odkrywanie tajników przyrody. Mam to szczęście, że mogłem swoje hobby – stworzenie mini zoo – połączyć z pasją pracy z dziećmi. Pracuję z najbardziej otwartą, radosną, kreatywną i szczerą grupą społeczną – dziećmi przedszkolnymi i wczesnoszkolnymi. Ich roześmiane buzie są dla mnie największą nagrodą. Kiedy rozkładając zagrodę dla kóz słyszę od dzieci: „Dobrze, że zdążyłem mamo! Będą zwierzaki!” – wiem, że program, który realizuję ma sens. Kiedy pakuję zwierzaki i słyszę pytania: „Kiedy przyjedziesz? Może jutro ?” – wiem, że nie mogę dzieci zostawić bez propozycji nowych zajęć, przynajmniej tak ciekawych, jak poprzednie. W ten sposób z pierwotnego pomysłu spotkania ze zwierzętami gospodarskimi, zrodziły się kolejne. Obecnie proponuję kilkanaście tematów zajęć warsztatowych. Spotkania z żywymi zwierzętami, doświadczenia ekologiczne, odkrywanie tajemnic przyrody realizuję na terenie szkół i przedszkoli.

Pożegnanie zerówki moich dzieci dało początek imprezom plenerowym. W czerwcu puszczaliśmy wianki, jesienią piekliśmy ziemniaki w popiele, a już w kolejnym roku gościłem wycieczki Indian prosto z Piotrusia Pana, sadziliśmy kwiaty, warzywa i zioła z Owocowymi Przedszkolakami, zbieraliśmy śmieci w lesie z dziećmi z I i II klasy Szkoły Podstawowej w Klembowie.

Dzieciaki w lesie i na łące bawią się świetnie. Jak się okazuje, to właśnie swoboda i przestrzeń pozwalają organizować udane i niezapomniane urodzinowe pikniki na łące.

Wielokrotnie odwiedzając szkoły i przedszkola integracyjne miałem okazję obserwować okrzyk zachwytu i ogromne emocje na buziach dzieci z różnymi schorzeniami, które zamykają się w swoim świecie. Chęć kontaktu ze zwierzętami bywa silniejsza od ograniczeń wynikających z choroby, każe wyciągnąć rączkę, przytulić, podzielić się swoją radością... Zajęcia terapeutyczne ze zwierzętami różnych maści i gatunków to projekt, który mam nadzieję zaowocuje prawdziwym programem zooterapi, równie owocnej, jak hipo- i dogoterapia.

Zapraszam do zapoznania się ze szczegółami naszej oferty, której ideą jest hasło mądra rekreacja to najlepsza edukacja! Możecie się Państwo sami o tym przekonać zapraszając zwierzaki z Per-Zoo do swojej placówki lub zaglądając i kontaktując się z przedszkolami, które odwiedzałem.

Roman Persona